Pradedant kontraceptinėmis tabletėmis ir baigiant veganiškomis dietomis - du specialistai mums papasakos, kas iš tikrųjų veikia mūsų plaukų būklę.

Nerimaujate dėl savo plaukų sveikatos?  Jei jūsų plaukai yra matę ir geresnes dienas, jaučiasi nušiurę  ar net pradeda slinkti, jums yra atleidžiama už paniką!  Bet ar stresas, per dažnas plaukų formavimas, dieta ir kontraceptinės tabletės gali turėti įtakos jūsų plaukų sveikatai ir ką galite padaryti, kad jūsų kasos išliktų geriausios įmanomos formos?

Dermatologė dr. Sharon Wong iš London Bridge ligoninės ir trichologė Anabel Kingsley iš Philipo Kingsley klinikos mums atskleis  mitus ir faktus apie plaukų sveikatą, kad galėtumėte šias žinias pritaikyti sveikų plaukų link:

Stresas ir plaukų sveikata

Faktas, jog stresas gali pakenkti jūsų plaukų sveikatai ir gali paskatinti juos slinkti ar plonėti.  Jei jūsų plaukai pradėjo slinkti, patartina užsirašyti plaukų problemų simptomus ir pasibraižyti reikšmingų plaukų būklei įvykių laiko juostą, taip pat kitus simptomus, ligas ir stresą, kurie atsirado keletas mėnesių prieš prasidedant plaukų slinkimui. Jei kreipsitės į savo gydytoją, jis padės jums išsiaiškinti galimas plaukų slinkimo ar kitokios jų būklės blogėjimo priežastis.  Pavyzdžiui, jei jūs manote, kad plaukų slinkimą sukelia stresas, gydytojas gali susidaryti pilnesnį nusiskundimų ir prastėjančios plaukų būklės vaizdą bei įtarti, tarkime, nepakankamą skydliaukės veiklą. „Stresas tikrai turi įtakos sveikatai“, - sako dr. Sharon Wong.  „Savo dermatologijos klinikoje matau aiškius ryšius tarp  streso  ir odos bei plaukų būklės.  Dažnai sutinkami dalykai, tokie kaip streso sukelti spuogai, egzema, psoriazė (žvynelinė) ir plaukų slinkimas “.

Stresas yra viena iš pagrindinių plaukų folikulų ciklo trikdymo priežasčių ir gali paveikti folikulo ciklą.

„Paprastai mes netenkame plaukų trimis būdais: plaukų slinkimas su plikimu (ir be jo), plaukų slinkimas kuokštais ar lūžinėjimas.  Taigi, jei patiriate plaukų slinkimą, atkreipkite dėmesį į jų slinkimą, visų pirma - su stresu susijęs plaukų slinkimas yra plikimo tipo “, - priduria dr. Wong.  „Stresas yra viena iš pagrindinių plaukų folikulų ciklo trikdymo priežasčių ir gali paveikti folikulo ciklą, sutrumpindama anageno augimo fazę.  Paprastai po įtempto įvykio ir sukelto streso praėjus maždaug trims keturiems mėnesiams, pastebėsite prasidedantį plaukų slinkimą, o ataugti naujiems plaukams gali užtrukti mažiausiai šešis mėnesius “. Kadangi plaukų slinkimas neatsiranda iškart, dažnai sunku nustatyti, kas slypi už bet kokių akivaizdžių pokyčių, tačiau stresas gali labai paveikti plaukus, sutinka Anabel Kingsley.  "Svarbiausia, kad stresas gali paveikti mūsų mitybą  - galime pradėti vartoti prastos kokybės, “greitą” maistą  arba praleisti pagrindinius patiekalus - o tai turi įtakos plaukų sveikatai", - sako ji.

„Tai taip pat turi įtakos žarnyno pusiausvyrai - sutrikusi žarnyno veikla  gali reikšmingai paveikti maisto pasisavinimą.  Stresas taip pat gali padidinti testosterono kiekį, priklausomai nuo jūsų genetikos.  o tai taip pat gali sukelti pastebimus jūsų plaukų pokyčius.  Dėl besitęsiančio streso jūsų plaukai gali visiškai sustoti augę – nebevykti augimo fazė “.

Per dažnas plaukų formavimas ir plaukų lūžinėjimas

Tai, kad per daug laiko praleidžiate rūpinantis savo kasomis, taip pat gali turėti neigiamą poveikį plaukų būklei.  Jei jūs ar jūsų kirpėjas pastebėjote, kad per dažnai formuojant plaukus, jūsų plaukai pasikeitė į blogąją pusę, tada stenkitės sumažinti plaukų formavimo dažnį, kol plaukų slinkimas ar kita žala plaukams netapo ilgalaikė.

„Dėl per dažno  plaukų formavimo plaukai  lūžinėja ir atsiranda plaukų struktūros pakitimai“, - aiškina dr. Wong.  „Dėl terminių (aukštos temperatūros sukeliamų) pažeidimų ir chemikalų, pavyzdžiui, plaukų dažų, kuriuose yra amoniako, peroksidų ar atpalaiduojančių plaukus (tiesinančių)  procedūrų, plaukų žvyneliai gali būti pašiaušiami, ko pasekoje  plaukai atrodo trapūs, nušiurę ir ne sveiki  Taip pat plaukų pluošto šerdis patiria struktūrinių pažeidimų, todėl jie lengviau lūžta “.

Per dažnas plaukų formavimas paprastai sukelia plaukų lūžinėjimą ir plaukų struktūros pokyčius.

Traukos alopecija (plikimas) – atsiranda dėl to, kad nugaroje per stipriai surišamos šukuosenos ar kasos,  plaukai taip pat gali suplonėti virš priekinės plaukų linijos ir smilkinių.  "Ankstyvosiose fazėse traukos alopecija yra grįžtama, tačiau jei plaukus taip žalosite per ilgai, tai gali sukelti randus ir nuolatinį plaukų slinkimą", - sako dr. Wong.

"Per didelis plaukų formavimas taip pat gali lengvai nulaužti plaukus - dažnai arti šaknies -, tačiau tai visiškai grįžtama", - sako Kingsley.  "Neretai balerinos, kurių plaukai visą dieną, kiekvieną dieną surišti į griežtą kuoduką, patiria traukos alopeciją arba moterys, kurios reguliariai pina plaukus".

Kontraceptinės tabletės ir plaukų sveikata

Tiesa, kad tam tikri vaistai ir hormonai gali turėti įtakos plaukų sveikatai.  Jei anksčiau plaukų slinkimas buvo jus kamuojanti problema, prieš rinkdamiesi kontraceptines tabletes pasakykite tai savo šeimos gydytojui ir pasitarkite su juo, ypač jei pakeitus kontraceptikus prasideda plaukų slinkimas prasideda ir tęsiasi kurį laiką.  „Lytiniai hormonai daro didžiulę įtaką plaukų sveikatai - tai žinome iš pokyčių nėštumo metu, po nėštumo ir menopauzės metu“, - sako dr. Wong.

Pasak dr. Wong, plaukų sveikatą gali paveikti:

• Kontraceptikai su progesteronu

Kai kurie sintetiniai progesteronai turi panašų į testosteroną poveikį, kuris gali sukelti plaukų slinkimą, o vartojami kontraceptikai su progesteronu, tokie kaip mini piliulės ar injekcijos, gali paskatinti plaukų slinkimą.

• Kombinuota piliulė

Estrogenas, esantis kombinuotose tabletėse, turi didesnį apsauginį poveikį.  Kombinuotos kontraceptinės tabletės turi anti-vyriško hormono poveikį, kuris gali būti naudingas apsaugant nuo moterų tipo plaukų slinkimo  ir PKS (policistinių kiaušidžių sindromo) sukeliamo  plaukų slinkimo.

• Spironolaktonas

Galiausiai, spironolaktonas (ne kontraceptikas) yra diuretikas, kurį galima naudoti esant hormoniniams spuogams ir hormoniniam plaukų slinkimui, tačiau, kaip ir taikant visas procedūras, yra geriau pradėti anksčiau, o ne vėliau.

Kingsley sutinka, tačiau sako, kad tai labai priklauso nuo jūsų genetinio polinkio plaukų slinkimui.  "Geriamieji kontraceptikai gali padėti plaukams, tačiau kai kurie gali dar labiau pabloginti plaukų slinkimą, ir tai dažnai priklauso nuo individualių paciento savybių", - sako ji.  "Jei nerimaujate dėl tinkamo kontracepcijos būdo pasirinkimo ir plaukų slinkimo, šeimos gydytojas galės patarti dėl jums tinkamiausių variantų."

Per dažnas plaukų plovimas ir plaukų augimas

Negalima per dažnai plauti plaukų – iš tikrųjų tai yra mitas.  Nors per dažnas plovimas neturi įtakos plaukų sveikatai, nepamirškite, ypač jei turite ilgus plaukus, kad po plovimo kruopščiai išdžiovintumėte plaukus (džiovindami oru ar plaukų džiovintuvu), prieš formuodami juos, kad oras galėtų cirkuliuoti aplink galvos odą  ir būtų mažesnė tikimybė atsirasti grybeliui ir pleiskanoms

„Nemanau, kad per dažnas plovimas daro tiesioginį poveikį plaukų augimui ar slinkimui, tačiau tai daro įtaką plaukų estetikai ir gali sukelti galvos odos ir plaukų sausėjimą“, - sako dr. Wong.  "Paprastai nėra visų vienodų plaukų - tai tarsi oda, visų skirtingi".

Jūsų galvos oda yra aplinka, kurioje jūsų plaukai auga, todėl labai svarbu išlaikyti ją sveiką, kad ji palaikytų sveikų plaukų augimą.

Jūsų galvos odos sveikata yra tikrai svarbi, o naudojami produktai gali palikti likučių plėvelę, kuri suteikia nesveiką išvaizdą ir  lipnumo pojūtį, kas taip pat pritraukia dulkes ir purvą.  "Tai gali pakeisti normalių bakterijų ir grybų mikrobiomą ar pusiausvyrą ant galvos odos – ir todėl gali atsirasti kitos problemos, pavyzdžiui, pleiskanos.  Taigi tikrai svarbu reguliariai plauti plauti galvą! “  priduria daktarė Wong.

„Jūsų galvos oda yra aplinka, kurioje jūsų plaukai auga, todėl labai svarbu išlaikyti ją sveiką, kad ji palaikytų sveikų plaukų augimą“, - sutinka Kingsley.  „Jei nepakankamai plaunate plaukus, tikėtina, kad atsiras pleiskanų, o tai savo ruožtu gali sukelti plaukų slinkimą ir nepageidaujamų organizmų augimą.  Visiškai neplauti plaukų yra visiškas mitas - mūsų plaukai savaime neapsivslts, kai juos paliksite neplautus pakankamai ilgai, nė viena kūno dalis savaime nesivalo.  Pagalvokite apie visą užterštumą, automobilių garus, dulkes iš statybų vietų, negyvas odos ląsteles, kurios lieka ant jūsų plaukų, tai tiesiog nėra higieniška “.

Mityba ir jūsų plaukų sveikata

Ar dieta ir mityba daro įtaką jūsų plaukų sveikatai?  Tai iš dalies tiesa.  „Plaukų folikulų ląstelės yra viena iš greičiausiai augančių kūno ląstelių, tačiau tai nėra esminė struktūra, todėl mūsų kūnas neteikia pirmenybės plaukų aprūpinimui maistinėmis medžiagomis“, - sako dr. Wong.  "Dėl dramatiško svorio netekimo plaukai gali atsikratyti maistinių medžiagų – kadangi plaukai gaminami iš baltymų turinčio keratino, todėl dieta, kurioje trūksta baltymų, taip pat gali sukelti plaukų slinkimą."

Plaukų folikulų ląstelės yra viena iš greičiausiai augančių kūno ląstelių, tačiau tai nėra esminė struktūra, todėl mūsų organizmas neteikia pirmenybės plaukų aprūpinimui maistinėmis medžiagomis.

Jei norite, kad sveikų plaukų, stenkitės laikytis sveikos mitybos principų.  „Gerai subalansuota mityba, kurioje yra liesų baltymų, angliavandenių, geležies, vitamino C, kuris padeda absorbuoti geležį, B grupės vitaminų, įskaitant biotiną ir nepakeičiamas riebalų rūgštis, yra gyvybiškai svarbūs užtikrinant mitybą, kad plaukų folikulų ląstelės būtų sveikos“, - sako dr. Wong.  "Įdomu tai, kad vitamino D receptoriai taip pat buvo nustatyti ant plaukų folikulų ir vaidina svarbų vaidmenį plaukų augimo cikle (vitamino D trūkumas gali sukelti plaukų slinkimą)".

Vegetariška ar veganiška dieta ir plaukų sveikata

Ar gyvūninės kilmės produktų vengimas gali pakeisti jūsų plaukų būklę?  Kruopščiai apgalvota sveika vegetariška ar veganiška dieta gali suteikti jūsų organizmui visų reikalingų maistinių medžiagų, aiškiai sutelkiant dėmesį į tai, kad turite suvaroti daug baltymų iš ankštinių augalų ir gauti pakankamai  visų būtinų vitaminų.

„Labai sunku gauti reikalingų maistinių medžiagų vien per veganiškas ar vegetariškas dietas, nes joms trūksta svarbių baltymų“, - tvirtina Kingsley.  "Augaliniuose baltymuose nėra visų būtinų aminorūgščių, kurių reikia plaukams, o augalinius šaltinius organizmas absorbuoja ne taip lengvai, nes tai yra ne hemo geležis, kurią sunkiau skaidyti".

Labai sunku gauti reikalingų maistinių medžiagų vien per veganiškas ar vegetariškas dietas, nes jose trūksta svarbių baltymų.

"Papildyti tokią mitybą tikrai reikia, nes veganiškame maiste nėra visų vitaminų, pavyzdžiui, vitamino B12 (šis vitaminas plaukams ypač svarbus), kurio veganams reikės ieškoti papilduose (kuriuose yra b grupės vitaminai) ar vitaminu B12 papildytuose maisto produktuose", - priduria ji. "Rizika, jei vartojate savarankiškai nusipirktus papildus, yra ta, kad galite gauti nepakankamą vitamino kiekį ir tai gali trukdyti jau vartojamų vaistų pasisavinimui, todėl prieš pradėdami vartoti ką nors naujo, pasitarkite su savo šeimos gydytoju."

Yra siūlomi įvairūs papildai ir vitaminai plaukams tiek fizinėse parduotuvėse, tiek internete. Tačiau jei manote, kad jums trūksta kokių nors maistinių medžiagų, prieš pradėdami vartoti naują papildą, kurio jums iš tikrųjų gali ir netrūkti, pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

https://www.netdoctor.co.uk/beauty/haircare/a27436/hair-growth-and-loss-causes/

#vitaminai plaukams, #vitaminai plaukam, #vitaminas plaukams, #vitaminai, #b grupes vitaminai, #vitamino d trukumas, #papildai.